30 Niedziela Zwykła

  1. Ze względu na zmianę czasu z letniego na zimowy Msze święte w dni powszednie będą odprawiane o godzinie 17.00, z tym, że do środy włącznie najpierw o tej godzinie będzie nabożeństwo październikowe, a później Msza święta.
  1. W tym tygodniu w liturgii obchodzimy: w czwartek Uroczystość Wszystkich Świętych – w tym dniu będą odprawione trzy Msze święte: o godzinie 08.00, 10.30 i o 14.00. Po Mszy świętej popołudniowej, około godziny 15.00 odbędzie się procesja na cmentarz; w piątek wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze święte będą o godzinie 08.00 i 17.00. Przypominam, że w uroczystość Wszystkich Świętych i we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych wierni mogą zyskać odpust zupełny, który może być ofiarowany za zmarłych. Warunkiem jest wyzbycie się przywiązania do grzechów, nawet lekkich, przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania, przyjęcie Komunii sakramentalnej, pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy oraz odmówienie tam „Ojcze nasz”, „Wierzę w Boga” oraz dowolnej modlitwy w intencjach Ojca Świętego. W miesiącu listopadzie można też w każdym dniu zyskiwać odpusty za zmarłych, nawiedzając pobożnie cmentarz, gdzie należy odmówić „Ojcze nasz”, „Wierzę w Boga” oraz dowolną modlitwę w intencjach Ojca Świętego. Oczywiście w dniu, w którym chce się zyskiwać odpust trzeba też przystąpić do Komunii świętej. W dniach od 01 do 08 listopada odpust jest zupełny, w pozostałych dniach, cząstkowy.
  1. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca. W związku z tym w piątek, po Mszy świętej o godzinie 08.00 rozpoczniemy odwiedziny chorych według porządku z miesiąca października. Gdyby byli inni chorzy potrzebujący odwiedzin, proszę o ich zgłoszenie. W sobotę po Mszy świętej będzie nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Karteczki z intencjami modlitewnymi proszę składać przed nabożeństwem pod chórem. Okazja do spowiedzi będzie codziennie pół godziny przed nabożeństwami, a w piątek od 16.00 do 17.00.
  1. W przyszłą niedzielę zmiana tajemnic różańcowych o godzinie 15.30, po niej Koronka do Miłosierdzia Bożego za zmarłych polecanych w wypominkach i o 16.00 Msza święta.
  1. Bardzo serdecznie dziękuję państwu Gmyrek za ofiarowane chryzantemy – do kościoła i w jego obejściu. Podziękowania kieruję również pod adresem osób, które w ubiegłym tygodniu sprzątały kościół i złożyły ofiarę. Natomiast w sobotę na godzinę 09.00 do sprzątania świątyni zapraszam osoby zamieszkałe na ulicy Spacerowej.
  1. Zgodnie z naszą życzliwą, parafialną tradycją, przy cmentarzu odbędzie się kwesta – tym razem przeznaczona na wykonanie witraży. Członkowie Rady Parafialnej będą więc kwestować na ten cel w Uroczystość Wszystkich Świętych. Za włączenie się do tej kwesty z góry bardzo serdecznie dziękuję. Przy okazji dodam, że wykonany jest już projekt pierwszego z witraży oraz prace wstępne związanie z montażem. Miejmy więc nadzieję, że przed Świętami Bożego Narodzenia pojawi się on w oknie przy kaplicy chrztu świętego.
  1. Tak, jak ogłaszałem w niedzielę, dzisiaj liturgicznie obchodzimy ósmą rocznicę konsekracji naszego nowego kościoła parafialnego. Bądźmy więc dumni z tego, czego wspólnie dokonaliśmy, umiejmy się tym cieszyć i dbajmy o to, by ta świątynia była dla wszystkich parafialnym, rodzinnym domem, byśmy się tutaj dobrze czuli i duchowo rozwijali. Za wszystkich ofiarodawców i budowniczych naszego kościoła będziemy się modlić podczas dzisiejszego różańca o godzinie 15.30. Obecną zaś Mszę świętą zakończmy okolicznościową modlitwą:
Boże, nasz Ojcze, Ty w swojej Opatrzności powołałeś do istnienia Kościół święty, który jest znakiem i narzędziem zbawienia ludzi. Przez posługę biskupów i kapłanów troszczysz się o to, by Twój lud wzrastał w wierze i miłości.
Dzisiaj – w ósmą rocznicę konsekracji naszego nowego kościoła parafialnego – w sposób szczególny dziękujemy Ci za powstanie tej nowej świątyni i jej konsekrację w dniu 31. 10. 2010 roku, przez posługę ks. abpa Józefa Michalika, metropolity przemyskiego i przy obecności wielu osób duchownych i rzeszy wiernych. Dziękujemy za obecność i działanie w tym szczególnym dla nas budynku Ducha Świętego; za przykład życia i opiekę naszych patronów: świętego Józefa i Matki Bożej Pocieszenia.
Z wdzięcznym sercem, prosimy Cię Panie, błogosław wszystkim ludziom, którzy w ciągu zaledwie kilku lat, z odwagą i z żywą wiarą doprowadzili do powstania tego kościoła. W swoim miłosierdziu przyjmij do Siebie wszystkich, którzy na przestrzeni tych lat budowy spośród nas odeszli. Swoją opieką otaczaj wszystkich kapłanów i siostry zakonne, którzy pracowali w tutejszej parafii i posługują obecnie naszej wspólnocie. Niech twoja dobroć i miłosierdzie towarzyszy każdemu, kto w jakikolwiek sposób przyczynił się do powstania tej świątyni, czy to ofiarując swoją chorobę i cierpienie w tej intencji, czy też w modlitwie polecając Bogu to dzieło, czy też datkami materialnymi, a także niejednokrotnie ofiarując pracę swoich rąk przyczyniał się do wzrostu tej budowli i upiększając jej obejście.
Niech radosny czas świętowania tej rocznicy będzie dla nas kolejnym wezwaniem do pogłębienia naszej więzi z Chrystusem, naszym Zbawicielem i jeszcze większego zaangażowania dla dobra naszej wspólnoty, tak byśmy stawali się, jak najlepszymi uczniami Chrystusa, a ten kościół zawsze traktowali, jak rodzinny dom i pogłębiali tutaj naszą wiarę.
Ty wiesz, najłaskawszy Boże, że wciąż potrzebujemy Twojego błogosławieństwa, aby w dalszym ciągu kontynuować kolejne prace, a przede wszystkim, by przy tej świątyni budować Kościół, jako wspólnotę ludzi, którzy stanowią tutejszą parafię.
Duchu Święty! Udzielaj nam mądrości z nieogarnionej swojej skarbnicy, byśmy rozbudzeni Twoimi darami byli szczyptą soli tej ziemi. Ogarnij nas wszystkich tu dziś zgromadzonych i wyzwalaj ku prawdzie, dobru i pięknu!
Dobry Ojcze, prowadź nas dalej po drogach wiary i umacniaj swoimi darami, abyśmy dotarli do celu naszego pielgrzymowania i zamieszkali na wieki w Twoim Królestwie razem z naszymi patronami: Maryją i Józefem. Amen. Tak niech się nam stanie!