3 Niedziela Zwykła

  1. W tym tygodniu w liturgii obchodzimy: w poniedziałek święto świętego Tomasza z Akwinu, kapłana i doktora Kościoła; w środę wspomnienie błogosławionego Bronisława Markiewicza, kapłana; w czwartek – świętego Jana Bosko, kapłana; w sobotę święto Ofiarowania Pańskiego, zwane też Świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Msze święte będą o godzinie 08.00 i 17.00, podczas których odbędzie się obrzęd poświęcenia gromnic. Na Mszę świętą o godzinie 17.00 zapraszam dzieci pierwszokomunijne i ich rodziców – dzieci otrzymają świece. Drugi lutego obchodzony jest też jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, dlatego z tej okazji naszą modlitwą obejmujmy osoby powołane to tej formy życia i prośmy o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Składka mszalna z tego dnia przeznaczona będzie na potrzeby zakonów kontemplacyjnych.
  1. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W piątek po Mszy świętej o godzinie 07.00 odwiedziny chorych według porządku z pierwszego piątku miesiąca stycznia. Gdyby byli inni chorzy, potrzebujący odwiedzin, proszę o ich zgłoszenie. W sobotę po Mszy świętej o godzinie 17.00 nowenna do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Karteczki z intencjami modlitewnymi proszę składać przed Mszą świętą pod chórem. Okazja do spowiedzi codziennie pół godziny przed Mszą świętą, a w piątek od 16.00 do 17.00. Bardzo proszę o korzystanie z sakramentu pokuty w ciągu całego tygodnia, gdyż ze względu na wyjazd ks. Bogusława na rekolekcje w piątek będę spowiadał sam.
  1. Przyszła niedziela jest pierwszą miesiąca, dlatego o godzinie 15.30 będzie zmiana tajemnic różańcowych, po niej Koronka do Miłosierdzia Bożego i o 16.00 Msza święta.
  1. Bardzo serdecznie dziękuję osobom, które w ubiegłym tygodniu sprzątały kościół i złożyły ofiarę. W tym tygodniu, ze względu na to, że w sobotę jest Święto, a choinki i wystrój świąteczny będziemy rozbierać dopiero w następny poniedziałek, to w sobotę nie będzie sprzątania świątyni. Szczegóły podam w przyszłą niedzielę.
  1. Mogę tak powiedzieć, że mam podwójną nadzieję: (1) że zauważyliście zamontowany pierwszy witraż: „Chrzest” i (2) że on Wam się podoba. Tak, jak już niejednokrotnie mówiłem, w kościele jest siedem okien. W związku z tym treścią witraży w poszczególnych oknach będzie siedem sakramentów. Za taką tematyką przemawia fakt, że wystrój w prezbiterium ukazuje Boga w Trójcy Świętej Jedynego, który posłał na świat Swojego Syna, który to Syn przyszedł na świat w Świętej Rodzinie (Słowo stało się Ciałem – rzeźby przy tabernakulum), pozostał z nami pod postacią Chleba (tabernakulum) oraz jest obecny i działa w Kościele poprzez sakramenty (pięknie się składa, że zaczęliśmy montaż witraży w roku liturgicznym, w którym – w sposób szczególny – mamy pogłębiać życie sakramentalne). Co więcej, witraże (sakramenty) będą nawiązywać do miejsc w kościele: witraż z sakramentem chrztu jest przy kaplicy chrztu; z sakramentami: bierzmowania (wzmacniającym łączność z Bogiem) i Eucharystii (dającym życie wieczne) – przy wejściu od strony cmentarza; z sakramentami: pokuty i namaszczenia chorych (sakramentami wewnętrznego uzdrowienia) – przy konfesjonałach stacjonarnych; z sakramentem święceń – przy kaplicy Matki Bożej (Matki Kapłanów); z sakramentem małżeństwa – pomiędzy kaplicą Matki Bożej, Królowej Rodziny, a figurą i relikwiami świętego Jana Pawła II, Patrona Rodzin. Koszt witraży zawsze był i jest niemały, ale są one ostatecznym i pięknym dopełnieniem wystroju kościołów. Nasze okna nie należą do małych, więc koszt jednego witraża (projekt, wykonanie i jego montaż) wynosi 24. tysiące. Za ten wykonany już zapłaciłem, a na koncie mamy prawie połowę kosztów drugiego, który wstępnie jest obiecany na miesiące: maj/czerwiec. Nie ponaglam i nic na siłę – mam kolejną nadzieję, że tak mnie postrzegacie – ale jeśli będą środki, pochodzące głównie ze składek z trzecich niedziel miesiąca, a może też – jak już nie jeden raz było – dołączą do tego ofiarodawcy (poszczególne osoby, rodziny, czy wspólnoty), to stopniowo będziemy realizować montaż kolejnych witraży. Na koniec zaś, po raz kolejny, dziękuję Wam za życzliwe i ofiarne podejście do różnego rodzaju spraw i inwestycji. Podziękowania kieruję też za bezinteresowną pomoc przy montażu panom: Tadeuszowi Żołnierzowi, Michałowi Serkisowi, Włodzimierzowi Warchole, Marcinowi Bałandzie i Damianowi Szymczysze – temu ostatniemu także za użyczenie niezbędnego rusztowania. Po Mszy świętej zachęcam, by podejść i obejrzeć wspomniany witraż.