8 Niedziela Zwykła

  1. Przypominam, że dzisiaj o godzinie 15.30 będzie zmiana tajemnic różańcowych, po niej Koronka do Miłosierdzia Bożego i Msza święta.
  1. W dniu dzisiejszym rozpoczyna się też Tydzień Trzeźwości, wprowadzający nas w okres Wielkiego Postu, dlatego Księga Abstynencka wyłożona jest pod chórem. Zachęcam do podejmowania stosownych postanowień na czas wielkopostny.
  1. Jutro obchodzimy święto świętego Kazimierza, królewicza.
  1. W tym tygodniu wypada Środa Popielcowa. Wraz z tym dniem rozpoczyna się czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu, w którym przez modlitwę, uczynki pokutne i czynną miłość bliźniego przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych. Czas ten w sposób szczególny przypomina nam o wielkiej wartości umartwienia i postu, podejmowanych w duchu pobożności i miłości bliźniego. Pamiętajmy też o tym, że post jest dopełnieniem modlitwy, a niektóry rodzaj złych duchów można pokonać tylko postem i modlitwą. W środę będą dwie Msze święte z obrzędem posypania głów popiołem: rano o godzinie 08.00 i po południu o godzinie 17.00.
  1. Od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wielkiego Postu wypadają Kwartalne Dni Modlitw o ducha pokuty.
  1. W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ilościowy. Przypominam, że powstrzymanie się od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia, natomiast post ilościowy obowiązuje wiernych, którzy ukończyli 18 rok życia, a nie rozpoczęli 60-go. Rodziców proszę jednak o to, by również ci, którzy z racji młodszego wieku nie są jeszcze związani obowiązkiem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzani w autentycznego ducha pokuty. Papież Franciszek bardzo często przypomina: nie ma miłosierdzia bez ofiary, dlatego w Środę Popielcową będzie możliwość złożenia ofiary na tacę, jako jałmużny miłosierdzia, przeznaczonej na działalność wspieranego przez nas wielokrotnie Domu Ulgi w Cierpieniu im. świętego Jana Pawła II w Jarosławiu.
  1. Szczególnymi nabożeństwami Wielkiego Postu są: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale, do udziału, w których serdecznie zapraszam, przede wszystkim proszę o to dzieci i młodzież. Droga Krzyżowa dla dzieci będzie w czwartki o godzinie 16.00 ( z tym, że w ten czwartek – ze względu na wizytację kanoniczną tego nabożeństwa nie będzie); Droga Krzyżowa dla wszystkich w piątki o 17.00 i po niej Msza święta. Natomiast w soboty po Mszy świętej Droga Krzyżowa dla młodzieży o godzinie 17.45. Przypominam, że za odprawienie Drogi Krzyżowej zyskuje się odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Odpust zupełny można również zyskać w piątki Wielkiego Postu za odmówienie po Komunii świętej, przed wizerunkiem Pana Jezusa Ukrzyżowanego, modlitwy „O dobry i najsłodszy Jezu”. Natomiast Gorzkie Żale będą w każdą niedzielę o godzinie 15.30 i po nich Msza święta.
  1. Bardzo serdecznie dziękuję rodzicom młodzieży z VIII klas szkoły podstawowej, która to młodzież w czwartek przyjmie sakrament bierzmowania, za sprzątanie kościoła i złożony dar ołtarza – ofiara ta będzie dołączona do kosztów wykonania kolejnego witraża. Natomiast w sobotę na godzinę 09.00 do sprzątania świątyni zapraszam rodziców młodzieży z III klas gimnazjum, która to młodzież w czwartek także przyjmie sakrament dojrzałości chrześcijańskiej.
  1. Co pięć lat w każdej parafii odbywa się tzw. wizytacja kanoniczna. W związku z powyższym w najbliższy czwartek – 07. marca – naszą parafię odwiedzi ks. abp Adam Szal. Program wizytacyjny jest bardzo bogaty i obejmuje kilka godzin różnego rodzaju spotkań. Natomiast Was wszystkich bardzo, a to bardzo serdecznie proszę i zapraszam najpierw na godzinę 15.00 do Starego Kościółka, gdzie Ks. Arcybiskup odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego, za wszystkich naszych bliskich zmarłych. Przede wszystkim zaś na godzinę 17.00 do nowej świątyni. Wtedy bowiem będzie odprawiona Msza święta pod Jego przewodnictwem, połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania naszej młodzieży. Na Eucharystię zapraszam także wszystkie Wspólnoty i Stowarzyszenia, gdyż po Komunii świętej odbędzie się ich prezentacja. Z tej okazji, jutro od godziny 15.30 do 17.00, odbędzie się spowiedź święta. Rodziców młodzieży bierzmowanej i świadków bierzmowania informuję, że zajmują miejsca w ławkach w dwóch środkowych rzędach – w jednej ławce po kilka osób, w pobliżu swoich dzieci – świadkowie od strony środkowego przejścia, by na sam obrzęd łatwiej im było wyjść (tym razem, ze względu na dużą liczbę młodzieży nie da się tak ustalić, by w jednej ławce siedziała rodzina tylko jednej osoby bierzmowanej). Młodzież bierzmowana będzie stać w dwóch rzędach, w środkowym przejściu – chłopcy z jednej, a dziewczyny z drugiej strony. Szczegółowy program całego tygodnia umieszczony jest na tablicach ogłoszeń i na naszej parafialnej stronie internetowej.
  1. Pani Lucyna Świtlicka-Paprocka, dyrektorka naszej szkoły, prosiła ogłosić, że rozpoczął się nabór do szkoły podstawowej na rok szkolny 2019/2020. Każdego dnia można w tejże placówce uzyskać wszelkie potrzebne informacje, natomiast dzień otwarty szkoły odbędzie się w środę – 20. marca (o szczegółach poinformuję w odpowiednim czasie, a sam osobiście już teraz zachęcam dzieci do dołączenia do grona uczniów naszej szkoły).