25 Niedziela Zwykła

  1. W tym tygodniu w liturgii obchodzimy: w poniedziałek wspomnienie świętego ojca Pio z Pietrelciny, kapłana; w piątek – Wincentego ả Paulo, kapłana; w sobotę – świętego Wacława, męczennika; 29. września przypada święto świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. Tym razem będzie to niedziela więc i liturgia będzie niedzielna, ale w tym dniu wypadają też imieniny naszego pana organisty, Rafała – pamiętajmy więc o nim w naszych modlitwach.
  1. Ci, którzy częściej uczestniczą w pogrzebach tym bardziej z pewnością zauważyli, że coraz trudniej jest doprosić się kogoś, by pomógł przenieść wieńce pogrzebowe ze starego kościółka do nowej świątyni, a później na cmentarz – najczęściej bowiem osoby, które przyniosły wieniec więcej się nim nie zajmują. Czasem trzeba prawie kogoś zmuszać, przez co czyni się pewne zamieszanie. Dlatego podczas ostatniego spotkania Rady Parafialnej podjęliśmy decyzję, że do nowego kościoła, a później na cmentarz przenoszona będzie tylko trumna z ciałem osoby zmarłej i z kwiatami umieszczonymi na trumnie. Natomiast wieńce, po wyjściu konduktu pogrzebowego ze starego kościółka, przenoszone będą przez firmy pogrzebowe i układane przy grobie zmarłych, a po zakończeniu obrzędów pogrzebowych ułożone na miejscu ich spoczynku. Przy okazji poruszania tematu cmentarza – tym bardziej, że zbliża się Święto Zmarłych – bardzo proszę, by do kontenerów wyrzucać szkło, plastik i przedmioty które nie ulegają rozkładowi, a takie rzeczy, jak np. ziemia, gruz czy kwiaty i wieńce naturalne wyrzucać do dołu obok nowego kościoła. Pragnę też poinformować, że pan grabarz odpowiada za koszenie trawy i porządek przy głównych alejkach, a nie przy poszczególnych grobach. I ostatnia sprawa z tym związana. Kilkakrotnie zgłaszano mi przypadki kradzieży kwiatów czy zniczy. Trudno jest wystawić całodobową straż, by ustrzec się kradzieży. Przypomnę więc tylko, że tego typu kradzieże są wysoce niehumanitarne, a ja osobiście byłem uczony od dziecka, że kradzież na cmentarzu jest jedną z najohydniejszych kradzieży, jakiej może dopuścić się człowiek, tym bardziej osoba wierząca.
  1. Bardzo serdecznie dziękuję tym osobom, które w ubiegłym tygodniu sprzątały kościół i złożyły ofiarę. Natomiast w sobotę na godzinę 09.00 do sprzątania świątyni zapraszam osoby zamieszkałe w domach na ulicy Kolejowej, numery od 49 do 75.