7 Niedziela Zwykła

1. W dniu dzisiejszym rozpoczyna się Tydzień Trzeźwości, wprowadzający nas w okres Wielkiego Postu, dlatego Księga Abstynencka wyłożona jest pod chórem. Zachęcam do podejmowania stosownych postanowień na czas wielkopostny.

2. W tym tygodniu wypada Środa Popielcowa. Wraz z tym dniem rozpoczyna się czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu, w którym przez modlitwę, uczynki pokutne i czynną miłość bliźniego przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych. Czas ten w sposób szczególny przypomina nam o wielkiej wartości umartwienia i postu, podejmowanych w duchu pobożności i miłości bliźniego. Pamiętajmy też o tym, że post jest dopełnieniem modlitwy, a niektóry rodzaj złych duchów można pokonać tylko postem i modlitwą. W środę będą dwie Msze święte z obrzędem posypania głów popiołem: rano o godzinie 08.00 i po południu o godzinie 17.00.

3. Od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wielkiego Postu wypadają Kwartalne Dni Modlitw o ducha pokuty.

4. W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ilościowy. Przypominam, że powstrzymanie się od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia, natomiast post ilościowy obowiązuje wiernych, którzy ukończyli 18 rok życia, a nie rozpoczęli 60-go. Rodziców proszę jednak o to, by również ci, którzy z racji młodszego wieku nie są jeszcze związani obowiązkiem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzani w autentycznego ducha pokuty. Papież Franciszek bardzo często przypomina: nie ma miłosierdzia bez ofiary, dlatego wŚrodę Popielcową będzie możliwość złożenia ofiary na tacę, jako jałmużny miłosierdzia, tym razem przeznaczonej na działalność Domu Miłosierdzia imieniem świętego Jana Pawła II dla osób z niepełnosprawnością w Przeworsku.

5. Szczególnymi nabożeństwami Wielkiego Postu są: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale, do udziału, w których serdecznie zapraszam, przede wszystkim proszę o to dzieci i młodzież. Droga Krzyżowa dla dzieci oraz wszystkich uczniów szkoły podstawowej będzie w czwartki o godzinie 16.00, a Droga Krzyżowa dla wszystkich w piątki o 17.00 i po niej Msza święta. Przypominam, że za odprawienie Drogi Krzyżowej zyskuje się odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Odpust zupełny można również zyskać w piątki Wielkiego Postu za odmówienie po Komunii świętej, przed wizerunkiem Pana Jezusa Ukrzyżowanego, modlitwy „O dobry i najsłodszy Jezu”. Natomiast Gorzkie Żale będą w każdą niedzielę o godzinie 15.30 i po nich Msza święta.

6. Przyszła niedziela jest pierwszą miesiąca, dlatego o godzinie 15.20 będzie zmiana tajemnic różańcowych, po niej Gorzkie Żale i Msza święta. Za tydzień też, na Mszach świętych przedpołudniowych, będziemy gościć kleryka z WSD w Przemyślu, który będzie zbierał ofiarę na tacę, na rzecz tegoż seminarium. On też po Mszy świętej o godzinie 08.00 spotka się z członkami Dzieła Pomocy Powołaniom imieniem błogosławionego księdza Jana Balickiego, a po sumie z ministrantami.

7. Bardzo serdecznie dziękuję osobom, które w minionym tygodniu sprzątały kościół i złożyły ofiarę. Natomiast w sobotę na godzinę 09.00 do sprzątania świątyni zapraszam osoby zamieszkałe na ulicy 3-go Maja w Muninie, numery od 150 do 185.

8. Młodzież naszej Parafii zapraszam do wzięcia udziału w Spotkaniu Młodych Archidiecezji Przemyskiej, które tym razem odbędzie się w Błażowej, w dniach od 03. do 05. kwietnia. Chętnych na wyjazd proszę, aby kontaktowali się w tej sprawie z ks. Piotrem najpóźniej do przyszłej niedzieli – 01. marca – włącznie.

9. Pani Lucyna Świtlicka-Paprocka, dyrektorka naszej szkoły, prosiła ogłosić, że rozpoczął się nabór do oddziału przedszkolnego (5-cio i 6-cio latki) oraz do I klasy szkoły podstawowej na rok szkolny 2020/2021. Każdego dnia można w tejże placówce uzyskać wszelkie potrzebne informacje, natomiast dzień otwarty szkoły odbędzie się we wtorek – 24. marca (o szczegółach poinformuję w odpowiednim czasie, a sam osobiście już teraz zachęcam dzieci do dołączenia do grona uczniów naszej szkoły).

10. W przyszła niedzielę – 01. marca – o godzinie 17.00 w auli naszej szkoły odbędzie się promocja książki naszego parafianina, pana Mariana Czecha pt.: „Munina i okolice. Zarys monograficzny”. Ze swojej strony już teraz gratuluję panu Marianowi dokonanego dzieła, a wszystkich Was zachęcam i zapraszam do wzięcia udziału w tejże promocji.