Informacja – prośba

WSKAZANIA PREZYDIUM KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI DLA BISKUPÓW ODNOŚNIE DO SPRAWOWANIA CZYNNOŚCI LITURGICZNYCH W NAJBLIŻSZYCH TYGODNIACH

(Fragmenty)

Sakrament pokuty i pojednania

Drugie przykazanie kościelne nakazuje wiernym „Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty”, zgodnie z prawem Kościoła (KPK kan. 989: „Każdy wierny, po osiągnięciu wieku rozeznania, obowiązany jest przynajmniej raz w roku wyznać wiernie wszystkie swoje grzechy ciężkie”). W polskiej tradycji istnieje zwyczaj, że dokonuje się to najczęściej w okresie Wielkiego Postu przy okazji rekolekcji. Każdy wierny może jednak sam zdecydować, kiedy wypełni obowiązek wynikający z tego przykazania. Zachęcamy jednak Biskupów Diecezjalnych, aby – jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony służb sanitarnych – zachęcali księży, by już teraz stwarzali wiernym możliwość do spowiedzi indywidualnej.

Komunia święta

1. W wykładni trzeciego przykazania kościelnego („Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą”) Konferencja Episkopatu Polski ustaliła, że okres, w którym obowiązuje to przykazanie, obejmuje czas od Środy Popielcowej (26.03.2020) do Niedzieli Trójcy Świętej (07.06.2020) – 205. Zebranie Plenarne KEP z dnia 02.03.1985 roku.

2. Przypomina się, że „każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię Świętą do ust” (Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, „Redemptionis Sacramentum”, Instrukcja o tym, co należy zachowywać, a czego unikać w związku z Najświętszą Eucharystią, 25.03.2004, nr 92). W związku z tym nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii Świętej na rękę, można tylko do tego zachęcać (zgodnie z zarządzeniem Rady Stałej KEP z dnia 12.03.2020).

W związku z powyższym – tym bardziej w okresie stanu epidemii – przyjęcie tych sakramentów można sobie „odłożyć w czasie” – niekoniecznie tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Gdyby jednak ktoś z Was chciał skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania przed Świętami to proszę pamiętać o tym, że w tym roku nie będzie tzw. spowiedzi dekanalnej (księża z dekanatu nie przyjadą, by spowiadać w naszej parafii przed Świętami). Bardzo więc proszę, by nie odkładać spowiedzi na ostatnią chwilę (na Wielki Tydzień, czy tym bardziej Triduum Sacrum). Tak, jak już ogłaszałem, z ks. Piotrem służymy w konfesjonałach codziennie (w tym tygodniu pół godziny przed nabożeństwami, czyli od 16.30 do 17.00).

W razie jakichkolwiek pytań proszę dzwonić na nr tel.: 16 623 12 77

Ks. proboszcz, Janusz Trojnar