Uroczystość Trójcy Przenajświętszej

1. Przypominam, że dzisiaj o godzinie 15.30 będzie zmiana tajemnic różańcowych, po niej nabożeństwo czerwcowe i o godzinie 16.00 Msza święta.

2. W tym tygodniu w liturgii będziemy obchodzić: w poniedziałek wspomnienie świętej Jadwigi, królowej; w czwartek uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Koronawirus i wszystko to, co jest z nim związane, nawet przy tej Uroczystości nie pozwalają, byśmy ten dzień przeżywali tak, jak zawsze. Dlatego o godzinie 08.00 będzie pierwsza Msza święta, a po niej wystawienie Najświętszego Sakramentu i Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa; suma o godzinie 10.30 – po niej wystawienie Najświętszego Sakramentu i Litania do Najdroższej Krwi Pana Jezusa oraz procesja wokół kościoła (proszę, by poszczególne osoby i wspólnoty odpowiedzialne za niesienie obrazów, figur, feretronów i baldachimu o tym pamiętały. Wszystkie dziewczynki zapraszam do sypania kwiatów, a chłopców zachęcam do dzwonienia dzwonkami. Dzieci rocznicowe proszę, by przyszły w swoich strojach. Informuję też, że za udział w tej procesji można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami); po południu – o godzinie 15.40 – będzie nabożeństwo czerwcowe i po nim – o godzinie 16.00 – Msza święta; w piątek wspomnienie 108 męczenników polskich z czasów II wojny światowej; w sobotę – świętego Antoniego z Padwy, kapłana.

3. W środę na Mszy świętej o godzinie 18.00 – na którą wszystkich Was zapraszam – uczniowie z ósmych klas szkoły podstawowej przyjmą sakrament bierzmowania z rąk ks. bpa Stanisława Jamrozka. Z tego też powodu w środę nabożeństwo czerwcowe, w połączeniu z nowenną do świętego Józefa, będzie wyjątkowo o godzinie 17.30. Spowiedź święta dla młodzieży oraz rodzin osób bierzmowanych odbędzie się jutro – w poniedziałek – od godziny 17.00 do 18.00.

4. Sakramentalny związek małżeński zamierzają zawrzeć następujące osoby: Dawid Łukasz Foremny, pochodzący z parafii Jodłówka z Sylwią Anną Wyczawską, pochodzącą z naszej parafii – zapowiedź II.

5. Bardzo serdecznie dziękuję tym osobom, które w minionym tygodniu sprzątały kościół i złożyły ofiarę, natomiast w sobotę na godzinę 09.00  do sprzątania świątyni zapraszam rodziców dzieci, które obchodzą pierwszą rocznicę I Komunii świętej.

6. Jak pamiętacie – zaraz po wybudowaniu nowego kościoła – ze starego kościółka, do tej świątyni został przeniesiony m.in. obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Został on umieszczony bezpośrednio na surowej ścianie obecnej kaplicy. Jeszcze przed moim przyjściem do naszej Parafii został on poddany zabiegom konserwatorskim, gdyż okazało się, że uległ on uszkodzeniu (od deski zaczęła odpryskiwać farba). W zaleceniach konserwatora, które znalazłem były m.in. wskazówki, że obraz nie może wisieć bezpośrednio na murze. Kiedy więc przygotowaliśmy obecny wystrój kaplicy Matki Bożej i zawiesiliśmy obraz w ramach, około pół metra od ściany, miałem nadzieję, że problem został rozwiązany, czyli niszczenie obrazu zatrzymane. Okazało się jednak, że wcześniejsze uszkodzenia są nieodwracalne (gdy ktoś z bliska przyglądnie się obrazowi to zobaczy, że w dalszym ciągu płatki farby odpadają). Z Radą Parafialną próbowaliśmy różnych konsultacji. Kiedy przekonaliśmy się, że nie ma możliwości rozwiązania tego problemu, po rozmowach z różnymi specjalistami i ks. arcybiskupem Adamem Szalem, podjąłem starania o nowy wizerunek. Zwróciłem się więc z prośbą do naszej parafianki – pani Ewy Sączawy – która jak widzicie, nie tylko, że napisała przepiękną ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy, to jeszcze nieodpłatnie ofiarowała ją do naszej świątyni. Jestem przekonany, że nie tylko ja, ale i Wy, odwdzięczymy się jej za to dzieło naszą modlitwą. Mając świadomość, że przed dotychczasowym wizerunkiem z roku 1954 modliło się kilka pokoleń Muniniaków postanowiłem, by go nie usuwać z naszej świątyni – jak widzicie został on na stałe umieszczony w zaobraziu nowego obrazu. Nowa zaś ikona – widzicie ją na sztaludze pomiędzy ołtarzem, a krzyżem – jutro zostanie umieszczona w dotychczasowych ramach kaplicy Matki Bożej. Ks. bpa Stanisława Jamrozka poprosiłem z kolei o to, by będąc w najbliższą środę w naszej parafii, udzielając młodzieży sakramentu bierzmowania, poświęcił nasz nowy obraz.

7. By nie przedłużać ogłoszenia na dalszą część tygodnia podam w czwartek, a teraz – z racji pierwszej niedzieli miesiąca – pozostańmy na chwilę adoracji przed Najświętszym Sakramentem.