Uroczystość Bożego Ciała

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (w tradycji ludowej zwane Bożym Ciałem) jest to święto obchodzone przez Katolików ku czci Najświętszego Sakramentu. Jest to święto obowiązujące Katolików do uczestniczenia w tym dniu w Mszy świętej. W Polsce Boże Ciało zostało ustanowione dniem wolnym od pracy.

Boże Ciało jest świętem obchodzonym 60 dni po Wielkanocy, dlatego jest to święto ruchome.

W Polsce tradycyjne uroczystości związane ze świętem Bożego Ciała obejmują Mszę świętą, po której następuje procesja do specjalnie zbudowanych na ten cel czterech ołtarzy. Przy każdym z ołtarzy odczytywany jest fragment jednej z czterech Ewangelii, opowiadający o Eucharystii. W uroczystej procesji biorą udział wierni, często ubrani w ludowe stroje. Dzieci posypują drogę procesji kwiatami, niesione są święte obrazy i śpiewane pieśni ku czci Najświętszego Sakramentu.

Koronawirus i wszystko to, co jest z nim związane, nawet przy tej Uroczystości nie pozwalają, byśmy ten dzień przeżywali tak, jak zawsze.

Biuro podróży Matteo Travel, z którym odwiedziliśmy wiele miejsc na pielgrzymim szlaku, między innymi we Włoszech Lanciano – miejsce Cudu Eucharystycznego – przygotowało krótką historię uroczystości Bożego Ciała. Kliknij w poniższy link: