3 Niedziela Zwykła Rok „A”

1. Dzisiaj, w trzecią Niedzielę Zwykłą – jak wspomniałem w kazaniu – z inicjatywy papieża Franciszka, w całym Kościele, obchodzimy „Niedzielę Słowa Bożego”.

2. W tym tygodniu w liturgii będziemy obchodzić: we wtorek wspomnienie świętego Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła; w środę święto Nawrócenia Świętego Pawła, apostoła oraz zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Przypominam, że kto w czasie trwania tego Tygodnia będzie uczestniczył w jakimś nabożeństwie z modlitwą o jedność – a takie odbędzie się w naszym kościele m.in. w środę podczas nowenny do świętego Józefa – i weźmie udział w jego zakończeniu, może zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami; w czwartek wspomnienie świętych Tymoteusza i Tytusa, biskupów; w sobotę – świętego Tomasza z Akwinu, kapłana i doktora Kościoła.

3. Msze święte w dni powszednie odprawiane będą o godzinie 17.00.

4. W sobotę zakończyliśmy wizytę duszpasterską, tzw. kolędę. Bardzo serdecznie dziękuję wraz z ks. Łukaszem za życzliwe, ciepłe przyjęcie nas w Waszych domach i rodzinach – czuło się, jak wielu z Was na to modlitewne spotkanie czekało (po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią); za podzielenie się różnego rodzaju sprawami i uwagami. Bóg zapłać za złożone i składane w dalszym ciągu – z racji kolędy – ofiary. Także i za te przekazane ministrantom. My ze swojej strony zapewniamy Was o naszej modlitewnej pamięci, głównie w tych sprawach, które Was nurtują i sprawiają życiowe problemy. Polecamy Bogu w sposób szczególny te rodziny i sąsiadów, którzy w dalszym ciągu nie umieją się ze sobą porozumieć, nawet przy okazji Świąt Bożego Narodzenia. W niektórych przypadkach są to naprawdę bolesne zranienia. Dlatego kolejny raz proszę – tym bardziej w kontekście trwającej na Ukrainie wojny – pamiętajcie, że życie mamy tylko jedno i warto je przeżyć jak najlepiej, a lepiej się żyje głównie wtedy, gdy panuje zgoda i wzajemna życzliwość, a życie opiera się na dobrze pojętych zasadach człowieczeństwa i wartościach chrześcijańskich. W modlitwie polecamy również te osoby, które żyją w związkach niesakramentalnych, by potrafiły uporządkować swoje życiowe sprawy, zgodnie z prawem Bożym – odnosi się to oczywiście do tych osób, które nie mają żadnych przeszkód. Po raz kolejny zapewniam ze swej strony o pamięci modlitewnej, a Was wszystkich proszę o modlitwę za te małżeństwa i rodziny, które na różne sposoby zostały dotknięte zranieniami i rozpadem. Prosimy też o to, by osoby, które bardziej czy mniej zaniedbują spotkania z Chrystusem podczas niedzielnych Mszy świętych zrozumiały, że są to spotkania miłości i przyjaźni z samym Panem Bogiem. Naszą modlitwą obejmujemy także te osoby i te rodziny, których nie było w domach (tych domów było kilka) – niektórych wiem, że z powodu różnych obowiązków; innych z pewnością „dyplomatycznie”. Gdyby ktoś z tych „przeszkodzonych” osób chciał odwiedzin, proszę to zgłosić. Jeszcze raz wszystkim za wszystko bardzo serdecznie dziękuję, Bóg zapłać!

5. Bardzo serdecznie dziękuję tym osobom, które w minionym tygodniu sprzątały kościół i złożyły ofiarę, natomiast w sobotę na godzinę 09.00 do sprzątania świątyni zapraszam osoby zamieszkałe na ulicy Kolejowej, numery od 1 do 30.

6. W czasie wakacji – konkretnie od 05. do 12. lipca 2023 r. – zaplanowałem wycieczko-pielgrzymkę do Czarnogóry i Medjugorie. Zapraszam do wzięcia w niej udziału – naprawdę warto, bo program jest interesujący (zachęcajcie do wyjazdu także Waszych krewnych i znajomych). By nie przedłużać, szczegóły podam za tydzień, ale wszelkie informacje umieściłem już na tablicach ogłoszeń i naszej parafialnej stronie internetowej.