1 Niedziela Adwentu Rok „B”

1. Przypominam, że dzisiaj o godzinie 15.30 będzie zmiana tajemnic różańcowych, po niej Koronka do Miłosierdzia Bożego i o 16.00 Msza święta.

2. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy okres Adwentu, a więc czas naszego szczególnego przygotowania się na spotkanie z Jezusem Chrystusem, Który ponownie przyjdzie na ziemię, aby nas sądzić. O tym przypomina nam pierwsza część Adwentu, trwająca do 16. grudnia. Druga jego część (od 17. grudnia) jest bezpośrednim przygotowaniem się do Świąt Bożego Narodzenia. Specjalną Mszą adwentową w dni powszednie są Roraty, które – jak zwykle – w pierwszej części Adwentu będą o godzinie 17.00, natomiast w drugiej jego części o godzinie 07.00. Do udziału w tych Mszach zachęcam wszystkich, a przede wszystkim dzieci i młodzież. Dzieciom, które będą przychodzić z lampionikami, by brać udział w procesji na początku Mszy świętej, a w darach będą przynosić serduszka z kartek, z wypisanymi na nich dobrymi uczynkami (serduszka te będą złożone przy żłóbku w szopce, w naszym kościele), od jutra wylosowywana będzie figurka świętego Józefa – naszego Patrona. Dzisiaj też rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, przebiegający pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”, o czym będzie nam przypominało wyświetlane na ekranie okolicznościowe logo. Jest tam również obraz patronów tego roku – błogosławionej rodziny Ulmów oraz zdjęcie z naszej parafii – czyli części wspólnoty Kościoła, w której uczestniczymy.

3. W tym tygodniu w liturgii będziemy obchodzić: w poniedziałek wspomnienie świętej Barbary, dziewicy i męczennicy; w środę – świętego Mikołaja, który zapowiedział swoją obecność w naszym kościele, w tym dniu o godzinie 16.00. Szczególnie obiecał przyjść do ministrantów oraz do dzieci, w imieniu, których listy do świętego Mikołaja napisała po raz kolejny nasza Akcja Katolicka. Myślę jednak, że – jak co roku – i do innych grzecznych dzieci także przyjdzie. Gdyby rodzice tych dzieci wcześniej chcieli porozmawiać ze świętym Mikołajem, to zainteresowanych zapraszam do zakrystii w środę od godziny 15.00; w czwartek wspomnienie świętego Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła; w piątek uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Msze święte będą o godzinie 08.00 i 17.00. Na Mszy świętej o godzinie 17.00 dzieci pierwszokomunijne otrzymają medaliki. Uroczystość ta jest także wyjątkowa dla Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej, a więc także dla Sióstr posługujących w naszej parafii. Pamiętajmy więc o nich w tym dniu, w sposób szczególny, w naszych modlitwach. W piątek z racji Uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. Dlatego po Mszy świętej będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa, którą proszę, by poprowadziły osoby z róży pani Joanny Hawryłko. Po różańcu rozpocznie się prywatna adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy, która zakończy się Litanią do Krwi Pana Jezusa, z modlitwą o powołania, o godzinie 18.30.

5. W przyszłą niedzielę po Mszach świętych do puszek zbierane będą ofiary, jako Pomoc Kościołowi na Wschodzie.

6. Przypominam, że w niedziele Adwentu przy stoliku pod chórem, a w dni powszednie, w zakrystii, można u Sióstr nabywać opłatki i świece na stół wigilijny. Poświęcenie opłatków po dzisiejszej prymarii.

7. W związku z okresem Adwentu zachęcam do podejmowania abstynencji od napojów alkoholowych. Specjalna księga wyłożona jest na stoliku pod chórem.

8. Bardzo serdecznie dziękuję osobom, które w ubiegłym tygodniu sprzątały kościół i złożyły ofiarę. Natomiast w tym tygodniu do sprzątania świątyni zapraszam osoby zamieszkałe w domach na ulicy Południowej, numery od 73 do 110 i na ulicy Krótkiej. Sprzątanie będzie w sobotę, ale dopiero o godzinie 11.00, gdyż wcześniej na chórze montowane będą ławki. Przy okazji informuję, że od przyszłej niedzieli w czasie nabożeństw można już będzie korzystać z miejsc na chórze.