6 Niedziela Zwykła Rok „B”

1. Przypominam, że 11. lutego we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, wypada Światowy Dzień Chorego, dlatego dzisiaj o godzinie 15.30 będzie okolicznościowe nabożeństwo, połączone z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych, a po nim Msza święta.

2. W dniu dzisiejszym rozpoczyna się też Tydzień Trzeźwości, wprowadzający nas w okres Wielkiego Postu, dlatego Księga Abstynencka wyłożona jest pod chórem. Zachęcam do podejmowania stosownych postanowień.

3. W tym tygodniu wypada Środa Popielcowa. Wraz z tym dniem rozpoczyna się czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu, w którym przez modlitwę, uczynki pokutne i czynną miłość bliźniego przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych. Czas ten w sposób szczególny przypomina nam o wielkiej wartości umartwienia i postu, podejmowanych w duchu pobożności i miłości bliźniego. Pamiętajmy też o tym, że post jest dopełnieniem modlitwy, a niektóry rodzaj złych duchów można pokonać tylko postem i modlitwą. W środę będą dwie Msze święte z obrzędem posypania głów popiołem: rano o godzinie 08.00 i po południu o godzinie 17.00.

4. Od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wielkiego Postu wypadają Kwartalne Dni Modlitw o ducha pokuty.

5. W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ilościowy. Przypominam, że powstrzymanie się od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia, natomiast post ilościowy obowiązuje wiernych, którzy ukończyli 18 rok życia, a nie rozpoczęli 60-go. Rodziców proszę jednak o to, by również ci, którzy z racji młodszego wieku nie są jeszcze związani obowiązkiem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzani w autentycznego ducha pokuty. Papież Franciszek bardzo często przypomina o słowach: nie ma miłosierdzia bez ofiary, dlatego w Środę Popielcową będzie możliwość złożenia ofiary na tacę, jako wyrazu solidarności z ofiarami wojny na Ukrainie.

6. Szczególnymi nabożeństwami Wielkiego Postu są: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale, do udziału, w których serdecznie zapraszam, przede wszystkim proszę o to dzieci i młodzież. Wspólna Droga Krzyżowa w kościele będzie w piątki o godzinie 17.00 i po niej Msza święta (o Drodze Krzyżowej ulicami naszej Parafii poinformuję odpowiednio wcześniej). Przypominam, że za odprawienie Drogi Krzyżowej zyskuje się odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Odpust zupełny można również zyskać w piątki Wielkiego Postu za odmówienie po Komunii świętej, przed wizerunkiem Pana Jezusa Ukrzyżowanego, modlitwy „O dobry i najsłodszy Jezu”. Natomiast Gorzkie Żale będą w każdą niedzielę o godzinie 15.30 i po nich Msza święta. Dodam też, że w każdą niedzielę Wielkiego Postu, pół godziny przed Mszą świętą poranną (prymarią), śpiewane będą Godzinki o Męce Pańskiej.

7. Przyszła niedziela jest trzecią miesiąca, dlatego podczas Mszy świętych odbędzie się specjalna składka na tacę na rzecz dalszych prac w naszej świątyni. Przy okazji pragnę poinformować, że w trzecią niedzielę stycznia zebraliśmy 3 450 złotych, za co bardzo serdecznie dziękuję. Bóg zapłać. Dodam, że w ostatnią środę odbyło się spotkanie Rady Parafialnej, na którym zaplanowaliśmy prace na ten rok. Otóż myślimy, by przed malowaniem kościoła wewnątrz (to kwestia przyszłego roku, a nawet dwóch lat), dokonać najpierw dokończenia prac rzeźbiarskich – to dotyczy części związanej z chórem (wstępny projekt wykonany przez pana Dariusza Jasiewicza znajduje się na tablicy ogłoszeń i naszej parafialnej stronie internetowej – jak widzicie, centrum stanowi postać króla Dawida, twórcy Psalmów oraz postacie Aniołów); nałożyć stiuk (na ścianach przy krzyżu i tablicach pamiątkowych) pod chórem; dokonać konserwacji krzyża, który znajduje się pod chórem, a został przeniesiony ze Starego Kościółka – jak widzicie na pasyjce Panu Jezusowi m.in. „brakuje palców u rąk i nóg”… Mamy też nadzieję, że w tym roku wykonamy chodnik na nowej części cmentarza, wszak na tzw. starej części zaczyna brakować miejsc. Na tej części cmentarza przewidujemy też miejsce na pochówek naszych bliskich zmarłych, których ciała zostaną skremowane

8 . Bardzo serdecznie dziękuję osobom, które w minionym tygodniu sprzątały kościół i złożyły ofiarę. Natomiast w sobotę na godzinę 09.00 do sprzątania świątyni zapraszam osoby zamieszkałe w domach na ulicy 3-go Maja w Muninie, numery od 41 do 60.

9. Pismem z dnia 25. stycznia 2024 roku, ks. abp Adam Szal, metropolita przemyski poinformował mnie, że z dniem 11. lutego br. – w związku z zaistniałą sytuacją – zwalnia ks. Daniela Odora z obowiązków wikariusza w naszej parafii oraz zadań powierzonych w dekanacie Jarosław II. Tym samym dziękuje mu za pracę duszpasterską w parafii i poleca go opiece Matki Bożej, do czego dołączam się i ja.

10. Siostra Przełożona prosiła ogłosić, że: od poniedziałku (12. lutego) trwają zapisy do Przedszkola Sióstr Służebniczek w Muninie, dzieci w wieku od 2,5 do 5 lat. Zapisów dokonujemy w przedszkolu od poniedziałku do piątku w godzinach od 07.00 do 16.00.

11. Na koniec przypominam o możliwości wyjazdu na naszą wycieczko-pielgrzymkę do Słowenii i Chorwacji, która miałaby miejsce w dniach od 01. do 06. lipca br. Póki co, zgłosiło się 18. osób. Zapisy u mnie do przyszłej niedzieli – 18. lutego – włącznie. Wszystkie szczegóły na tablicach ogłoszeń i naszej parafialnej stronie internetowej.

Wstępny projekt wystroju chóru przygotowany przez p. Dariusza Jasiewicza: